Edirnelilerin bulgaristanda kayak keyfi

Edirnelilerin bulgaristanda kayak keyfi

Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle Edirne Bulgaristan’a kaçtı.

Yarıyıl tatilinin gelmesiyle birlikte Edirneliler, Bulgaristan’ın en gözde kayak merkezleri olan Bansko ve Pamporovo’ya akın ederken yüzlerce aile, her bütçeye hitap eden tatil seçenekleriyle dolu ülkede hem tatilin, hem de kış ve karın keyfini çıkarıyor…Karlı dağları, harika manzaraları, geniş kış sporu seçenekleriyle Bulgaristan, son yılların en gözde kış destinasyonlarından biri olurken Edirneli yüzlerce aile, yarıyıl tatilini fırsat bilip Bulgaristan’ akın etti.
Özellikle Türk vatandaşlarının son zamanlarda sık sık tercih ettiği ülke, kış turizminde kendisini avantajlı kılan iklimi, sıra dağları ve her bütçeye hitap eden ekonomik yapısıyla tercih listesinin üst sıralarında yer alıyor.
Bulgaristan’ın kış tatili için ucuz ve daha kapsamlı alternatiflere sahip olması nedeniyle bu yılki sömestre tatili için Bulgaristan’daki tatil yörelerini seçen birçok Edirneli, tatillerine Bulgaristan’daki kayak merkezlerinde devam ediyor. Başta Pamporovo ve Bansko olmak üzere Bulgaristan’daki birçok kayak merkezi, son yıllarda Edirneli-lerin gözdesi olmaya devam ederken bu yıl da Bulgaristan’da ki kayak merkezleri, ucuz ve bol yıldızlı otel seçenekleri nedeniyle Edirnelilerin ilk adresi oldu.
Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan çıktıktan sonra Pamporovo’nun 3 – 3.5 saat ve Bansko’nun da 4 – 5 saat mesafede olması büyük bir avantaj olurken Türkiye’de kış tatil yörelerinde bulunan otellerle karşılaştırıldığında Bulgaristan’daki otellerin ekonomik olarak daha uygun olması da bir diğer etken olurken Bulgaristan’daki birçok otel bu sömestre tatilinde Türk turistlerle doldu taştı.

RODOP DAĞLARI’NIN KALBİ: PAMPOROVO (3 SAAT)
Kayak sporuna karşı duyulan ekonomik önyargıları yıkan ülke, bu sporda uzman olanlar veya yeni başlayanlar için geniş yelpazede seçenek barındırıyor. Ülkenin güneyinde bulunan Rodop Dağları’nın kalbindeki Pamporovo ise, 1650 metrelik rakımıyla, kış sporları için sıklıkla tercih edilen büyüleyici merkezlerden biri. Uluslararası kayak yarışmaları ve diğer kış sporları yarışmalarına da ev sahipliği yapmış olan Pamporovo, yıl içinde sahip olduğu güneşli gün sayısıyla hoş bir seçenek oluşturuyor. Birçok kayak okulu bulabileceğiniz merkez, geniş kayak güzergâhıyla ve bütçeye uygun seçenekleriyle Edirneliler başta olmak üzere Türkler tarafından en çok tercih edilen noktaların başında geliyor

ÇAM ORMANLARININ ARASINDA: BANSKO (4 – 5 SAAT)
Çam ormanları arasında her yaştan ve her kesimden insana hitap eden bir başka merkez ise Pirin Dağları’nın eteklerinde yer alan şirin bir kasaba olan Bansko. sakin ve sessiz bir dağ kasabası olan Bansko, Avrupa’nın sayılı pistlerine sahip olmasının yanı sıra kültür turu yapmak isteyenler için de sıklıkla tercih edilmesiyle de öne çıkıyor.

Kaynak:hudutgazetesi.com

Comments

comments

Previous «
Next »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir