Bulgaristan euro ya geçiyor

  • reji
  • 4 ago
  • 0

Bulgaristan euro ya geçiyor

Bulgaristan euro ve euro bölgesi için gerekli hamlelerin yapıldığını açıkladı.

Yapılan açıklamada Bulgaristan’ın haziran ayında euro bölgesine başvuru yapacağı duyuruldu.

euro ve euro bölgesi için ilk adım atılıyor

Bulgaristan euro ve euro bölgesine yönelik ilk adımı atıp bu yıl 2018 haziran ayında erm2 olarak bilinen avrupa döviz kuru mekanizmasına katılmak için başvuru yapacağını bildirildi.
Maliye bakanı Vladislav Goranov tarafından yapılan açıklamada Bulgaristan’ın en geç 2018 in haziran ayında euro bölgesi için harekete geçilmiş olacağını bildirdi.

Goranov yaptığı açıklamada yüksek ihtimalle 2018 in ilk ayında yani ocak ayında başvurunun gerçekleşeceğini en geç ise hazirana kadar başvuru işlemlerinin gerçekleşmiş olacağını söyledi.

Bulgaristan hazine sözcüsü ise Goranov’un açıklamalarını doğrulayıp erm2 için bu yılın 2018 in yarısında başvurunun gerçekleşmiş olacağını söyledi.Nedir bu euro bölgesi ?

Euro bölgesi, resmî adıyla euro alanı,[7] ortak para birimi ve yasal ödeme aracı olarak euroyu (€) seçen 19 Avrupa Birliği (AB) üyesinin oluşturduğu ekonomik ve parasal birlik. 1 Ocak 2015 itibarıyla euro bölgesinde Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan bulunmaktadır. Diğer AB üyesi ülkeler (Birleşik Krallık ve Danimarka hariç) kriterleri karşıladıkları zaman euro bölgesine katılmak zorundadır.[8] Bugüne kadar hiçbir ülke bölgeden ayrılmadı; bu yönde herhangi bir hüküm de bulunmamaktadır.[9]

kaynak: wipikedia

Avrupa birliği destekliyor ama …

Avrupa birliği komisyonu Bulgaristan’ın bu hamlesini desteklediklerini belirtti ancak tekli birimdeki 19 üyenin Bulgaristan’ın euro bölgesi üyelik fikrine pek sıcak bakmadıklarını ekledi.

Bulgaristan’ın euro bölgesine katılmak için gerekli nominal kriterlere sahip olduğunu ancak ekonomik yönde bazı atılımlar yapmaları gerektiğini hatırlattı.

 

kaynak: manager.bg

 

Comments

comments

Previous «
Next »

Bana seni gerek seni…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir