hint yapımı en iyi bollywood filmleri 10 adet

hint yapımı en iyi bollywood filmleri 10 adet

Hindistan’ın film cenneti bollywood yapımı en iyi filmler

Hint sinemasını hiç duydunuz mu ? Hint filmlerini hiç izlediniz mi ? Eğer cevabınız hayır yada tek tük işte gibi ise izlemeye başlamak için bundan iyi fırsat olamaz. Çünkü bollywood filmleri hindistanın film cennetinin bir göstergesi, bu listede sıraladığımı 10 adet bollywood filminden herhangi birini seçip direk izlemeye başlayabilirsiniz çünkü aralarında 1 tane bile sevmeyeceğiniz film yok. İşte bukadar iddalı hint filmleri var karşınızda. Eğer hindistan filmleri hakkında ön yargılı iseniz hemen bu ön yargıdan vazgeçmenizi öneririm. Çünkü hindistanın hollywood’undan çıkmış birbirinden muhteşem 10 adet hint filmini sizler için derledik. işte hindistan’ın ve bollywood’un en iyi filmleri.


10 – Fanaa (2006)

imdb puanı – 7.2

Fanaa film konusu:

Çok güzel bir genç kızımız var adı zooni (kajol) olan birgün bir tur rehberi rehan (aamir khan) ile aralarında bir yakınlaşma olur ve birbirilerine aşık olurlar. Aşkın gören gözlerde olmadığını öğretir bize fanaa. Sevginin tutuşan 2 adet sıcacık ellerde hissedilebileceğini gösterir. Ama güzel kızımız zooni’in tam gözleri ameliyat ile açılacak iken rehan ortalardan kaybolur hiç görmediği birine aşık olan zooni sadece 1 kere rehanı görebilmek ister. Rehan ise aslında bambaşka karakter ve bambaşka hayata sahip bir insandır. Kader onları yine karşılaştıracaktır ama çok farklı şekillerde.

Romantik filmlerden hoşlananlar fanaa tam size göre ama sadece romantizm ile sınırlamak doğru olmaz fanna yı çünkü çoğu bollywood filminde olduğu gibi klişelerden olabildiğince uzak tutuyor bizi.

Fanaa film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player9 – Her çocuk özeldir – Taare zameen par (2007)

imdb puanı – 8.5

Taare zameen par film konusu:

Küçük bir çocuk düşünün her yaptığıyla suçlanan ve her hareketinde hatalı olarak kabul edilen her tarafı beceriksiz gibi görülen ama aslında kimsenin anlamadığı şekilde beyni çalışan bir çocuğun hikayesi her çocuk özeldir. O çocukki ailesi tarafından bile dışlanır yaptıkları yüzünden tek suçu ise onların anladığı şekilde anlayamamak onların düşündüğü şekilde düşünememek, doğru düzgün yazı yazmasını bile beceremeyen bir çocuğun gönderildiği farklı bir okulda öğretmeni tarafından keşfedilen farklı özellikleri ve farklı bir düşüncesi olduğudur. işte bu yüzden aptal gibi görünsede haylaz gibi davransada hatta bir afacan junior bile olsa her çocuk özeldir.

Aamir Khan gibi bir oyuncunun başrolünde oynadığı ve minik adamların dünyasını bukadar içten anlatan bir film en iyi bollywood filmleri listemize girmezde ne yapar ?

Taare zameen par film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player

 

8 – Ghajini (2008)

imdb puanı – 7.3

Ghajini film konusu:

Başrolünde Aamir Khan’ın oynadığı bir film ghajini. Bir kıza aşık olur karakterimiz okadar güzel bir kız ki isterki artık sonsuza kadar onunla yaşasın. onunla nefes alıp onunla son nefesini versin. Herşey bukadar güzel giderken ghajini isimli bir mafia lideri onun bu hayatını birden değiştirir karısını öldürerek. Aynı zamanda kafasına aldığı darbe yüzünden ölümden dönen karakterimiz çok ciddi hafıza kayıpları yaşamaktadır. Her sabah kalktığında bir önceki günü hatırlamayan sanki güne tekrardan başlamış olan bir adam hayal edin. Ve her kalktığında yanında karısının olacağını zannediyor ama tek gördüğü resimlerle notlarla dolu duvarlar. notların genel teması ise karın öldürüldü ghajini yi bul gibi yazılardan oluşuyor. Her sabah uyandığında karısının öldürüldüğü günü tekrardan yaşayan ve her sabah o günkü kadar sinirli olan karakterimizin tek amacı var ghajiniyi bulmak.

Ghajini film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player

 

7 – Life of pi – Pi’nin yaşamı (2012)

imdb puanı – 7.9

Life of pi – Pi’nin yaşamı film konusu:

Hayvanat bahçesi işleten bir aile bir gemi ve içindeki tüm hayvanlar ile Hindistan’dan Kanada’ya doğru yola çıkar. Ne varki bu gemi bir fırtınaya yakalanarak battıktan sonra geriye kalan sadece küçük bir filika, o ailenin küçük ferdi pi isimli karakterimiz, bir sırtlan, bir zebra, bir orangutan ve en tehlikelisi richard parker isimli bir kaplan olur. Diğer hayvanlarla iyi anlaşsada kaplanın filikadaki brandanın altında uyuduğunu sonradan farkeden pi kaplanla bir filikada zaman geçirmek zorunda kalır aklı ve bilgisi sayesinde okyanusun ortasında bir filikada bir kaplana yakalanmadan yaşam mücadelesi vermek zorundadır sonrasında kaplanı eğitsede koca okyanustan kurtulması gerekmektedir.

Farklı zamanlara farklı diyarlara yapılan muhteşem bir yolculuk life of pi. Bollywood sinemasının ne derece sağlam senaryolara gebe olduğunun bir kanıtı belkide.

Life of pi – Pi’nin yaşamı film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player

 

6 – My name is khan – Benim adım khan (2010)

imdb puanı – 8.0

My names is khan – Benim adım khan film konusu:

My name is khan filmini anlatmaya ilk sahnesi bile yeterli olur bence çok muhteşem bir sahne ile giriş yapar filmimiz. Bir hava alanında sırf müslüman olduğu için güvenlik tarafından ayrı bir odaya çekilerek sorguya tutulan khan isimli karakterimize bazı sorular sorar güvenlik görevlileri, bu sorulardan en ilginci ise nereye gidiyorsun ? Amerikan başkanını bulmaya alaycı bir gülümseme ile ne yapacaksın onu diye sorulduğunda ona bir şey söyleyeceğim der khan alaycı tavır devam ederken ne söyleyeceksin der güvenlik bir taraftan terörist muamelesi yaptığı khan’a. Khan ise şöyle cevap verir. – Ona şöyle diyeceğim Benim adım khan , ve ben terörist değilim. işte burda başlar efsane filmimiz ve otistik bir adamın efsane hayat hikayesi. İşte sırf bu sahne bile filmdeki bir çok şeyi anlatır. Kaçırırsanız çok üzüleceğiniz bir film My name is khan.

My name is khan – Benim adım khan film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player

 

5 – Barfi (2012)

imdb puanı – 8.1

Barfi film konusu:

Hayatın mutluluğuyla dolu hiçbirşeyden çekinmeyen ve gülümseme adına herşeyi yapabilen bir adamın hikayesi barfi. He karakterimizin ismi barfi bu arada. Tek problemin barfi’nin konuşamıyor olması. İşte orda bazı sıkıntılar ortaya çıksada barfi o sıknıtıları hiç takmaz bile . Bir kıza aşık olsanız ama konuşamıyorsanız bunu nasıl anlatırdınız ona ? işte o hareketleri ve işaretleriyle konuşan bilen bizlerden bile daha iyi sevgisini anlatabilen bir adam barfi . Deli dolu bir mutluluk barfi. izlemeniz gerekmeyen izlemeniz şart olan bu listedeki bütün filmler gibi bir film barfi.

Barfi film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player

 

4 – Slumdog Millionaire – Milyoner kenar mahalle iti (2008)

imdb puanı – 8.0

Slumdog millionaire – milyoner kenar mahalle iti film konusu:

Sırf genel teması kim milyoner olmak ister yarışmasına benzediği için türkçe ismi “milyoner” konulan ama aslında milyoner kenar mahalle iti manasına gelen ve o ismi sonuna kadar hakeden bir film slumdog millionaire. Kendini kim milyoner olmak ister yarışmasında bulan ana karakterimiz Cemal Malik ilginçtirki bütün soruları bilmektedir. taki son soruya kadar. Bu ilngiçlikten süphelenen birileri yüzünden, kendini karakolda bulan Cemal soruları nasıl bildiğini polislere anlatmaya başlar. Sorulan tüm soruların doğrudan Cemal’in hayatı ile yaşadığı anılar ile bağlantılı olduğu ortaya çıkacaktır. Hindistan’ın kenar mahallelerinde büyüyen karakterimizin bir ağabeyi ve birde küçüklükten bu yana sevdiği bir kız vardır aynı zamanda. Çocukluğundan bu yana bir film şerifi gibi her sorunun bir hikayesi olduğunu anlatır Cemal bize. Bollywood sinemasının efsane yapımlarından biridir milyoner kenar mahalle iti bambaşka bir senaryosu ile film izlemenin keyfini ortaya çıkarır. tam 2 saat süren bir maceranın ortağı olmak için hiç durmayın bir şekilde izleyin bu filmi sonunda zerre şikayet etmeye hakkınız olmayacak.

Slumdog millionaire – milyoner kenar mahalle iti film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player

 

3 – 3 idiots – 3 aptal (2009)

imdb puanı – 8.4

3 idiots – 3 aptal film konusu:

Aamir khan’ın başrolünde oynadığı benim sırf saçmasapan bir gençlik filmi zannederek uzun süre izlemediğim aslında saçmasapan değil efsanenin diğer adı olan bir film 3 idiots. Hindista’nın büyük üniversitelerinden birinde oda arkadaşı olarak tanışan 3 kişinin hikayesi 3 idiots. Aralarından biri (Aamir khan) filmdeki ismi tam telaffuz edemesemde ranchoddas shamaldas chanchad olan işte bölede egzantirik bir isme sahip olan bir gencin tüm o sınav yarış ve bitiş çizgisi senaryosunda o yarışa dahil olmak istemeyen ve insanlarında o yarışın bir kurbanı olmasını çekemeyen bir karakterin hikayesi. 2 saat 51 dakikalık süresi ile biraz uzun gibi görünsede her bir dakikasını hiç sıkılmadan zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadan nerdeyse tüm insani duyguları içinde bulunduran gülerek eğlenerek üzülerek kızarark ağlayarak ve bir çok daha duyguyu beraberinde yaşayarak izleyebileceğiniz bir film. Aslında bakarsanız 3 idiots’u anlatmaya böle tarifler kelimeler yetersiz kalır o yüzden hemen izlemek üzere koyulsanız harika bir iş yapmış olur ve bana dua edersiniz. 3 adet süperde film müziği mevcuttur 3 idiots’un. Film bittikten sonra elinizi kalbinize götürün ve o kelimeyi tekrarlayın “All izz well” . Filmin 3 adet müziğinide buraya ekliyorum çünkü film bittikten sonra mutlaka arayaksınız hiç uğraşmayın burdan 3 adet müziğede ulaşabilirsiniz.

3 idiots – 3 aptal film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player

 

3 idiots film müzikleri:

All izz well – filmin efsane müziği

Для плеера требуется установить Flash Player

 

zoobi doobie – filmin ortalarındaki aşk müziği hani şu saçında rüzgar esen

Для плеера требуется установить Flash Player

 

behti hawa sa tha woh – buda filmin daha başında arabayla giderken çalan müzik türkçe altyazılı versiyonu bu direk bunu izleyin çünkü sözleri çok anlamlı ve direk filmi anlatıyor diyebilirim.

Для плеера требуется установить Flash Player

 

2 – Pk – Peekay (2014)

imdb puanı – 8.2

Pk – Peekay film konusu:

Uzaydan dünyaya gelen bir uzaylı arkadaşımızın Aamir khan oluyor bu kendileri, Uzay gemisinin anahtarı olan kolyesini birine çaldırmasıyla olaylar patlak verir. Kolye olmadan uzay gemisini çağıramayan uzaylı dostumuz pk dünyada hayatta kalmaya çalışır kendi imkanlarıyla. Bize sorgulamayı öğreten bir film pk neyimi ? herşeyi. Sadece dine bakış açısı olan bir film değil pk aslında bize doğru bildiklerimizin belkide nekadar yanlış olabileceğini gösterebilen bir film pk. Tabi yolu büyük bir medya ajansında haber toplamak olan güzeller güzeli gazetecimiz ile birleşinde daha bir güzel oluyor pk. Saf bir uzaylı düşünün dünya ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan hiçbirşeyi bilmeyen ama bizim soramadığımız çocuksu sorularla herkesi şaşkına çeviren bir uzaylı. işte o uzaylı bize biz insanlardan daha iyi düşünebildiğini gösterdi. pk ile ilgili ŞURADA geniş bir yazı ve film replikleri var isteyen bir göz atabilir.

Pk – Peekay film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash Player

 

pk ile ilgili TAM ŞURADA güzel bir yorum mevcut merak edenler okuyabilir

 

1 – Black – Siyah (2005)

imdb puanı – 8.2

Black – Siyah film konusu:

İşte geldik listenin 1 numarasına , neden 1 numara olarak bu filmi seçtik, çünkü bu film efsanenin takendisidir. Ben filmlere ağlamam diyen adamın gözünde ırmak oluşturur bu film. Bu film dramanın kralı ve azmin icadıdır.

Dünyaya gelen bir kız çocuğu hayal edin ama o hayale bu kız çocuğunun gözlerinin görmediğini kulaklarının duymadığını ve dolayısıyla konuşamadığınıda ekleyin. Hayat nasıl olurdu sizce ? İşte bu soruya yanıt verir black isimli filmimiz. Dünya üzerinde nadirde olsa bu özelliklerle doğmuş insanlar mevcuttur ve onlara birşeyler öğretebilecek çok az sayıda insan vardır. İşte bu filmdede o öğretmenin varolduğunu görüyoruz. Doğuştan gelen engelleri yüzünden hiçbir şekilde iletişim kurulamayan karakterimize bir öğretmen yardımcı olur. Bu hiç kolay değildir ama zor nedir ki ? öğretmeninin yardımıyla ilk kelimesini “su” öğrenen kız çocuğumuz hayata artık daha farklı bakabilmektedir. Çünkü artık bir anlamı vardır herşeyin dokunduğu hissetiği ölçüde anlamlandırır hayatı. o imkansızlıklarına rağmen mutluluğu ve azmi öğretir black bize. Hayatta engel diye bir şeyin olmadığını gösterir adeta. muhteşem senaryosu ve karakterlerinin özellikle kız çocuğunu canlandıran karakterin efsane oyunculuğuyla harmanlanan az bilinen ama başyapıt olan bir filmdir black. Ben sulu gözlüyüm dayanamam diyenlerin izlememesi gereken ama izlemessede çok fazla hatta hatta çok çok çok fazla şey kaçırabileceği filmin adıdır black.

Black – Siyah film fragmanı:

Для плеера требуется установить Flash PlayerListemiz burada bitiyor. ve daha nice listelerle buluşmak dileğiyle güzel filmler izlemeye gayret gösterin, enazından şimdilik sizleri 10 adet bollywood sinemasının harika filmi ile meşgul etmeyi başabilmişizdir umarım. Zaman buldukça ve film izledikçe listeyi güncellemeye devam edeceğim. Bollywood sinemasıyla ilgili önerileriniz olursa yorum kısmına yazmayı unutmayın. İlginizi çekebilir düşünceyisle birkaç adet farklı liste ekliyorum aşağıya bir göz gezdirirsiniz.

 

imdb en iyi 20 türk filmi

imdb’den en az puan alan en kötü 10 film

IMDb en çok puan alan 10 film

Halâ izlemedinmi ? Sen şuna yaşamadım desene – denilebilecek 10 film

efsanevi en fantastik türk filmleri

Comments

comments

Previous «
Next »

Bana seni gerek seni...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir