Türk şirketi EMPAY, Şumnu’daki fabrika personel sayısını ikiye katlayacak

  • damapika
  • 27 ago
  • 0

Türk şirketi EMPAY, Şumnu’daki fabrika personel sayısını ikiye katlayacak

Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev’in Şumnu Sanayi Bölgesi’ni ziyareti sırasında Türk şirketi EMPAY’ın, Şumnu’daki üretim tesisinde görevli personelini ikiye katlamayı planladığı anlaşıldı. Şu anda fabrikada 100 kişi çalışıyor. Fabrika yönetimi kısa sürede daha 150 civarında personel alımı yapılmasını istiyor. 

EMPAY Şirketi, transformatörler için yalıtım malzemeleri üretimi yapıyor. Şumnu’daki fabrika EMPAY’ın dördüncü fabrikasıdır. Şirkete ait diğer üç fabrika ise Türkiye, Slovakya ve Hindistan’da bulunuyor. 

Şumnu Sanayi Bölgesi’nde bulunan üç üretim tesisinde toplam yaklaşık 700 kişi çalışıyor. Sanayi Bölgesi’nde inşaat veya proje aşamasında olan daha 6 fabrika kurulacak. 

Bakan Yardımcısı Manolev’in ifadelerine göre bu Sanayi Bölgesi’nin olası yabancı yatırımcılara tanıtımı yapılacak. Bu tanıtımlarda Türk şirketinin fabrikasına vurgu yapılacak. 

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada Manolev’in şu sözleri aktarıldı: “Şumnu Sanayi Bölgesi, Ekonomi Bakanlığı veya Bulgaristan Yatırımlar Ajansı ile irtibata geçen, bölgeye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara yerleşke arazisi olarak tanıtılacak”. 

Açıklamaya göre Manolev, devamında şöyle diyor: “Bu Sanayi Bölgesi, kamu özel sektör ortaklığı ilkesine dayalı olarak geliştirilen çok yararlı bir proje ve tüm bölge ekonomisinin kalkınması için katkı sağlayacaktır”.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre Şumnu ilinde son on yıl içinde Yatırım Teşvik Kanunu doğrultusunda toplam 690 kişiye iş sağlayacak toplam 135 milyon leva maliyetli 5 proje gerçekleştirildi veya gerçekleştirme aşamasındadır. 

Bununla birlikte Şumnu ili ülkede nüfusun ekonomik aktiflik oranı en yüksek olan il olmaya devam ediyor. Geçen yıl Şumnu ilinde nüfusun ekonomik aktiflik oranı yüzde 74’e kadar çıktı.

Kaynak:kircaalihaber.com

Comments

comments

Previous «
Next »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir