Bulgaristan’da 2018 yılında asgari ücret 510 leva olacak

  • damapika
  • 4 ago
  • Haber
  • 28 Views

Bulgaristan’da 2018 yılında asgari ücret 510 leva olacak

Bulgaristan Devlet Televizyonu’na (BNT) demeç veren Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı Menda Stoyanova, “2018 yılında asgari işçi ücretinin 510 levaya yükselmesi bekleniyor.

Böyle bir zam yapılabilir ve bu zam gelecek yılki bütçede 2,5 milyar leva fazla gider öngörülmesi sayesinde 2018 yılında gerçek olacak” diye açıkladı. 

Stoyanova, “Bu kaynaklar ekonomik büyümede gerçekleşen artıştan kaynaklanıyor, yüzde 4’e yakın oranda artış bekleniyor, bu artış ise reel sektörde ödenen maaşların daha yüksek olacağı anlamına geliyor” dedi. 

Asgari işçi ücreti 460 levadan birden 510 levaya yükseltilecek. Eğitim alanında çalışanlar için 330 milyon leva fazla harcanacak, bu rakam onların maaşlarının ortalama yüzde 15 oranında artacağını gösteriyor. 

Stoyanova, “Bundan daha fazla para var, ama onlar öncelikli sektörlere odaklı olarak kullanılıyor ve doğrusu da budur” dedi. Bütçe Komisyonu Başkanı, “Ordu görevlilerinin maaşlarının artırılması için 100 milyon leva civarında kaynak öngörülüyor. Ordu birliklerinin modernizasyonu için yaklaşık 480 milyon leva miktarında sermaye giderleri yapılması planlanıyor” diye sözlerine ekledi. 

Stoyanova, “Emekli maaşı, sağlık ve sosyal yardımlar için 1 milyar leva fazla harcanacak. Daha fazla işçilerin celbedilmesi için sosyal hizmetler sektöründe çalışanların maaşlarının artırılması lazım. Bu sektörde çalışanlar asgari ücret miktarına yakın miktarda maaş ödendiği için çalışmaktan vazgeçiyorlar” diye ifade etti. 

Stoyanova, “Yine de altyapının geliştirilmesi üzerinde çalıştığımız unutulmasın. Fakat altyapı projelerinin büyük bir bölümü AB kaynaklarıyla ve ulusal bütçeden finanse edilecek” diye bildirdi. 

Kaynak.kircaalihaber.com

Comments

comments

Previous «
Next »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir