Bulgar Vatandaşları Brexit sonrasında da Birleşik Krallık’a vizesiz gidilebilecek

  • damapika
  • 57 ago
  • 0

Bulgar Vatandaşları Brexit sonrasında da Birleşik Krallık’a vizesiz gidilebilecek

Bulgaristan vatandaşları, Birleşik Krallık’a 29 Mart 2019 tarihinde Avrupa Birliğinden (AB) ayrılmasından sonra da vizesiz olarak seyahat edebilecekler. Filibe kentini ziyaret eden Birleşik Krallık’ın Sofya Büyükelçisi Emma Hopkins, “Dünyada 150’den fazla ülkenin vatandaşlarına vize serbestisi uygulamaya devam edeceğiz. Dostlarımız olan AB vatandaşlarından vize istemeyeceğiz” dedi


Büyükelçi, İngiltere’de eğitim gören ve çalışan Bulgaristan vatandaşlarının ülkelerinden uzaklaştırılmayacağına kanaat getirdi. İkametgah şartlarını yerine getirdikleri halde onların, daimi ikamet statüsü elde etme hakkına sahip olacaklarını kaydetti. 


Diplomat, Brexit’in resmi olarak gerçekleşmesinden sonra Bulgaristan vatandaşlarının çalışabileceği sektörlerin belirleneceğini ifade etti. 

2019 yılının Mart ayında Birleşik Krallık’ın AB’den kesin olarak ayrılmasından sonra iki yıllık geçiş dönemi uygulanacak. Bu dönemde göçle ilgili yeni kurallar belirlenecek. O zaman Bulgaristan vatandaşlarının çalışabileceği sektörler de belirlenecek. Yeni kurallar 2021 yılının Mart ayında yürürlüğe girecek. 

Emma Hopkins, her yıl kentte bulunan İngiliz Mezarlığı’nda düzenlenen 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenler için anma törenine katılmak için Filibe’yi ziyaret etti. 

Kaynak:kircaalihaber.com

Comments

comments

Previous «

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir