Alman şirketi Kostal, Bulgaristan Pazarcık’ta yeni fabrikasını açtı

  • damapika
  • 1 Minute ago
  • 0

Alman şirketi Kostal, Bulgaristan Pazarcık’ta yeni fabrikasını açtı

Otomotiv yedek parça üretimi yapan Alman şirketi Kostal, Bulgaristan’da üçüncü fabrikasını açtı. Pazarcık şehrinde bulunan üretim tesisi bugün düzenlenen resmi bir törenle faaliyete açıldı. Açılış töreninde şirketin yönetiminden başka Başbakan Boyko Borisov, 2012-2017 yılları arasında Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve Dışişleri Bakanı Ektaerina Zaharieva hazır bulundular. 
Açılışta yatırım maliyetinin 32 milyon avro olduğu, 2020 yılının sonuna kadar ise fabrika ekipmanları ve teknolojileri için toplam 100 milyon avro harcanacağı açıklandı. Artık yurt dışında eğitim gören 300 kişilik personel alımı yapıldığı bildirildi. 2017 yılının sonuna kadar çalışan sayısının 500 kişi olması, önümüzdeki 5 yıl içinde ise bu sayının 1700’e çıkması bekleniyor. 
Açılışta konuşan Kostal Şirketi icra Müdürü Andreas Kostal, “Buraya Pazarcık şehrine yatırım yapma kararımızın doğru bir karar olduğundan kesinlikle eminim” dedi. 

Kostal Şirketi, VW, Peugeot, Daimler, Fiat, Ford, BMW, General Motors gibi ünlü marka otomobiller için yedek parçalar üretmektedir. 

Yaptığı konuşmada Başbakan Borisov, “Smolyan (Paşmaklı) şehrinden sonra yüzlerce iş pozisyonu açılmasına yol açan sıradaki yatırımları için Alman ortaklarımıza çok teşekkür ederim. Aslında işsizlik yok, işsizlik çalışmak istemeyenler için geçerlidir. Şimdi sorunumuz meslek liseleri, ikili eğitim modeli sayesinde çok hızlı bir şekilde eğitim sahibi olup mesleki yeterliliğimizi artırmamızdır. Çünkü görüyorsunuz buraya yatırımcılar geldiğinde bizler onların verimli, kalifiye işgücü ihtiyacını karşılayamıyoruz” dedi. 

Alman şirketi Kostal, daha Smolyan şehrinde iki üretim tesisine sahip. 

Yeni fabrika Pazarcık Sanayi Bölgesinde eski Metalik Fabrikası’nın bulunduğu yere inşa edildi. Fabrika 60 dekarlık bir alan üzerine kuruludur. 
Resim ve haber kaynak:kircaalihaber.com

Comments

comments

Previous «

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir